D38999/26SH53PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26SH53PB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26SH53PB
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS :
Details
Contact Material :
COPPER ALLOY
Maximum Voltage Rating :
850VDC|600VAC
Mating Cycle (Cycles) :
500
Amphenol
Minimum Operating Temperature (°C) :
-65
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Brand :
Amphenol Aerospace
Series :
TV-K
ECCN (US) :
EAR99
Shell Style :
Straight
Contact Plating :
Gold
Shell Material :
Stainless Steel
Number of Positions :
53 Position
Shell Size / Insert Arrangement :
Contact Gender :
Pin
Termination Style :
Crimp
Shell Size :
23
Product Length (mm) :
Subcategory :
Circular Connectors
Number of Ports :
1
Product :
Plugs
Gender :
PL
Mating Style :
Threaded
Number of Contacts :
53
Polarization :
B
Body Orientation :
Straight
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Current Rating :
7.5 A
Termination Method :
Crimp
Wire Size (AWG) :
Less Contact :
No
Military Standard Series :
Series III
Mounting :
Cable Mount
Shell Plating :
Nickel
Maximum Operating Temperature (°C) :
200
RoHS Status :
RoHS Compliant
Type :
Circular
Tradename :
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Mounting Style :
Free Hanging
Product Diameter (mm) :
44.9
Number of Terminals :
53
Datasheets
D38999/26SH53PB
Stainless Steel 53 Position Positions
D38999/26SH53PB Overview
The product is a part of the TV-K Series.
D38999/26SH53PB Features
TV-K series
D38999/26SH53PB Applications
There are a lot of Amphenol
D38999/26SH53PB Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER