D38999/26SH53HN
Mfr.Part #
D38999/26SH53HN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 53POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Reach Compliance Code :
Unknown
No
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Option :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FIRE/MOISTURE RESISTANT
Total Number of Contacts :
53
Backshell Type :
Solid
Number of Positions :
53
Contact Finish - Mating :
Gold
Empty Shell :
Mount :
Free Hanging
Shell Size, MIL :
H
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mixed Contacts :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Orientation :
N (Normal)
Color :
Silver
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Stainless Steel
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
D38999/26SH53HN
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 53 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26SH53HN Overview
D38999/26SH53HN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26SH53HN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26SH53HN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER