D38999/26SH21AA
Mfr.Part #
D38999/26SH21AA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 21C 21#16 PIN PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
GOLD (50)
Total Number of Contacts :
21
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Shell Size, MIL :
H
Pbfree Code :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Connector Type :
Plug Housing
Contact Shape :
Circular
Orientation :
A
Shielded
Note :
Contacts Not Included
yes
Housing Color :
Silver
IEC Conformance :
Contact Size :
16
Filter Feature :
Number of Positions :
21
Stainless Steel
Type :
For Male Pins
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
D38999/26SH21AA
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Nickel 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26SH21AA Overview
D38999/26SH21AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26SH21AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26SH21AA Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT