D38999/26SG41PA
Mfr.Part #
D38999/26SG41PA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26SG41PA
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Total Number of Contacts :
41
Number of Positions :
41
Backshell Type :
Solid
Bulk
Published :
Orientation :
A
Termination :
Crimp
Gender :
Male
No
Pbfree Code :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Filter Feature :
Mixed Contacts :
Shell Size, MIL :
G
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Free Hanging
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
yes
Number of Pins :
20
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
D38999/26SG41PA
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 41 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26SG41PA Overview
Packaging is Plug, Male Pins.Free Hanging (In-Line) is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it can be found in this category.It has 20 pins.With its Coupling Nut, Firewall Usage, Self Locking feature, it is more powerful in many ways.In this case, Free Hanging mounts the part.The device is operating at -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/26SG41PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26SG41PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26SG41PA Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER