D38999/26SG39BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26SG39BA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 39C 37#20 2#16 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
Type :
For Female Sockets
Total Number of Contacts :
39
Orientation :
A
Pbfree Code :
No
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Shape :
Circular
JESD-609 Code :
e4
Shell Finish :
Nickel
Empty Shell :
yes
Connector Type :
Plug Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Note :
Contacts Not Included
Shell Size, MIL :
G
Contact Type :
Crimp
Filter Feature :
No
Shielding :
Shielded
Contact Size :
Published :
DIN Conformance :
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Housing Color :
Silver
Number of Positions :
39
Feature :
Coupling Nut, Firewall Usage, Self Locking
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/26SG39BA
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26SG39BA Overview
D38999/26SG39BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26SG39BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26SG39BA Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT