D38999/26SG39AN
Mfr.Part #
D38999/26SG39AN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSNG MALE 39POS INLINE
Stock
7
In Stock :
7
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Size :
Number of Positions :
39
Shielded
IEC Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
Empty Shell :
yes
Shell Size, MIL :
G
Type :
For Male Pins
Contacts Not Included
JESD-609 Code :
e4
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Pbfree Code :
No
Operating Temperature :
-65°C~200°C
DIN Conformance :
Orientation :
N (Normal)
Filter Feature :
Total Number of Contacts :
39
Bulk
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE/VIBRATION RESISTANT
Shell Size - Insert :
21-39
Datasheets
D38999/26SG39AN
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26SG39AN Overview
D38999/26SG39AN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26SG39AN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26SG39AN Circular Connectors applications.
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT