D38999/26SG16JA
Mfr.Part #
D38999/26SG16JA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26SG16JA
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
16
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size, MIL :
G
Orientation :
A
Stainless Steel
Published :
Contact Size :
16
Number of Pins :
Type :
For Female Sockets
Crimp
Datasheets
D38999/26SG16JA
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Nickel 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26SG16JA-LC Overview
D38999/26SG16JA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26SG16JA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26SG16JA-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER