D38999/26SG16HA-LC
Mfr.Part #
D38999/26SG16HA-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSNG MALE 16POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
16
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size, MIL :
G
Type :
For Male Pins
Contact Size :
16
Circular
Number of Pins :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Crimp
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Nickel 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26SG16HA-LC Overview
Packaging for this item is Plug Housing.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are many benefits associated with this part that are shared with other For Male Pins products.In operation, it is possible to ensure that Coupling Nut, Firewall Usage, Self Locking is maintained.Devices with 16 pins are available.
D38999/26SG16HA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26SG16HA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26SG16HA-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT