D38999/26SF32SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26SF32SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 32C 32#20 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
16 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
32
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Note :
Contacts Not Included
Published :
Mount :
Free Hanging
Shell Size, MIL :
F
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Plug Housing
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Contact Size :
20
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Finish - Mating :
GOLD (50)
Type :
For Female Sockets
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
No
Military Standard :
MIL-DTL-38999
JESD-609 Code :
e4
Contact Shape :
Circular
Empty Shell :
yes
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Stainless Steel
DIN Conformance :
No
Feature :
Coupling Nut, Firewall Usage, Self Locking
Orientation :
A
Filter Feature :
Total Number of Contacts :
32
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Housing Color :
Silver
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Type :
Crimp
Packaging :
Bulk
Plating :
Stainless Steel
Shell Finish :
Nickel
Datasheets
D38999/26SF32SA
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Nickel 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26SF32SALC Overview
D38999/26SF32SALC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26SF32SALC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26SF32SALC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER