D38999/26SF32PB
Mfr.Part #
D38999/26SF32PB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26SF32PB
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Nickel
Contact Size :
20
Published :
Feature :
Coupling Nut, Firewall Usage, Self Locking
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
Reach Compliance Code :
Unknown
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Plug Housing
MIL Conformance :
yes
Mount :
Free Hanging
Number of Positions :
32
Ratings :
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
No
Contact Type :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Type :
For Male Pins
Contact Finish - Mating :
GOLD (50)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Housing Color :
Orientation :
B
Total Number of Contacts :
32
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
D38999/26SF32PB
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Nickel 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26SF32PBLC Overview
D38999/26SF32PBLC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26SF32PBLC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26SF32PBLC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER