D38999/26SF32HA
Mfr.Part #
D38999/26SF32HA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
No
Color :
No
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Total Number of Contacts :
32
Connector Type :
Plug, Male Pins
IEC Conformance :
Orientation :
A
MIL Conformance :
yes
Number of Pins :
20
Bulk
Reach Compliance Code :
Unknown
Empty Shell :
Mount :
Free Hanging
Termination :
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Backshell Type :
Solid
Number of Positions :
32
DIN Conformance :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/26SF32HA
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26SF32HA Overview
The product is packaged in Plug, Male Pins.This device is mounted in the Free Hanging (In-Line) position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A total of 20 pins are available on the device.There are a number of advantages to its Coupling Nut, Firewall Usage, Self Locking feature.Part Free Hanging is mounted to the part.As a result, the device runs at -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/26SF32HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26SF32HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26SF32HA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER