D38999/26SF32BB
Mfr.Part #
D38999/26SF32BB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 32C 32#20 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Finish - Mating :
GOLD (50)
Connector Type :
Plug Housing
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Silver
Number of Positions :
32
Published :
Contact Size :
20
Pbfree Code :
Fastening Type :
Threaded
Type :
For Female Sockets
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
B
Total Number of Contacts :
32
Free Hanging (In-Line)
Contact Type :
Stainless Steel
Contact Shape :
Circular
JESD-609 Code :
e4
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
D38999/26SF32BB
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Nickel 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26SF32BB Overview
D38999/26SF32BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26SF32BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26SF32BB Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT