D38999/26SF28SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26SF28SN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26SF28SN
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
28
Color :
Silver
MIL Conformance :
yes
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mixed Contacts :
No
Shell Material :
Stainless Steel
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Filter Feature :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Published :
Empty Shell :
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
IEC Conformance :
Feature :
Coupling Nut, Firewall Usage, Self Locking
Fastening Type :
Threaded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Finish :
Nickel
Total Number of Contacts :
28
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Backshell Type :
Solid
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Packaging :
Bulk
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size, MIL :
F
Pbfree Code :
Orientation :
N (Normal)
HTS Code :
Mount :
Free Hanging
Gender :
Male
JESD-609 Code :
e4
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
D38999/26SF28SN
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 28 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26SF28SN Overview
D38999/26SF28SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26SF28SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26SF28SN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER