D38999/26SF11SN
Mfr.Part #
D38999/26SF11SN
Manufacturer
Conesys
Description
CONN PLUG FMALE 11POS CRIMP
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Silver
DIN Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
11
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Filter Feature :
No
Connector Type :
Plug Housing
Option :
GENERAL PURPOSE
Orientation :
N (Normal)
HTS Code :
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
11
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Plating :
Gold
Published :
Shell Finish :
Nickel
Military Standard :
MIL-DTL-38999
JESD-609 Code :
e4
Type :
For Female Sockets
Contact Size :
16
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
Shielding :
Shielded
Empty Shell :
yes
Contact Shape :
Circular
Mount :
CABLE
IEC Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Body Material :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Gender :
FEMALE
REACH SVHC :
Unknown
MIL Conformance :
yes
Feature :
Coupling Nut, Firewall Usage, Self Locking
Datasheets
D38999/26SF11SN
Conesys D38999/26SF11SN
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Nickel 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26SF11SN-LC Overview
D38999/26SF11SN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26SF11SN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26SF11SN-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER