D38999/26SF11PN
Mfr.Part #
D38999/26SF11PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 11C 11#16 PIN PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size, MIL :
F
Pbfree Code :
No
Shell Finish :
Nickel
Empty Shell :
No
Mixed Contacts :
Published :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Shielded
MIL Conformance :
yes
JESD-609 Code :
e4
Filter Feature :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
DIN Conformance :
Radiation Hardening :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Factory Lead Time :
16 Weeks
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
11
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Silver
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Contact Gender :
Male
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Feature :
Coupling Nut, Firewall Usage
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
CABLE
Termination :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Stainless Steel
Total Number of Contacts :
11
Contact Finish - Mating :
Gold
Plating :
Stainless Steel
IEC Conformance :
Backshell Type :
Solid
Datasheets
D38999/26SF11PN
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26SF11PN Overview
D38999/26SF11PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26SF11PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26SF11PN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER