D38999/26SF11HA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26SF11HA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Material :
COPPER ALLOY
Filter Feature :
No
JESD-609 Code :
e4
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Backshell Type :
Solid
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Total Number of Contacts :
11
Connector Type :
Plug, Male Pins
Orientation :
A
Packaging :
Bulk
Mount :
Free Hanging
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
11
IEC Conformance :
Shielding :
Shielded
DIN Conformance :
Shell Size, MIL :
F
Feature :
Coupling Nut, Firewall Usage, Self Locking
Shell Finish :
Nickel
Empty Shell :
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Color :
Silver
Shell Material :
Stainless Steel
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
MIL Conformance :
yes
Datasheets
D38999/26SF11HA
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26SF11HA Overview
D38999/26SF11HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26SF11HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26SF11HA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER