D38999/26SF11BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26SF11BB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 11C 11#16 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
Shell Size, MIL :
F
Number of Positions :
11
Operating Temperature :
-65°C~200°C
IEC Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
GOLD (50)
Published :
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
16
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
JESD-609 Code :
e4
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Total Number of Contacts :
11
Option :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
No
Filter Feature :
Connector Type :
Plug Housing
Type :
For Female Sockets
Shielding :
Shielded
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Silver
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
B
Empty Shell :
yes
Shell Finish :
Nickel
Feature :
Coupling Nut, Firewall Usage, Self Locking
DIN Conformance :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Stainless Steel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
D38999/26SF11BB
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Nickel 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26SF11BB Overview
D38999/26SF11BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26SF11BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26SF11BB Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT