D38999/26SF11BB
Mfr.Part #
D38999/26SF11BB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG FMALE 11POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Nickel
Housing Color :
Silver
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
Feature :
Coupling Nut, Firewall Usage, Self Locking
Number of Positions :
11
Contact Shape :
Circular
Orientation :
B
Shielding :
Shielded
Contact Type :
Shell Size, MIL :
F
Total Number of Contacts :
11
DIN Conformance :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Type :
For Female Sockets
Note :
Contacts Not Included
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Size :
16
Contact Finish - Mating :
GOLD (50)
Filter Feature :
Connector Type :
Plug Housing
Datasheets
D38999/26SF11BB
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Nickel 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26SF11BB Overview
D38999/26SF11BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26SF11BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26SF11BB Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT