D38999/26SF11BA
Mfr.Part #
D38999/26SF11BA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 11C 11#16 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
No
Pbfree Code :
No
Note :
Contacts Not Included
Total Number of Contacts :
11
Contact Type :
Orientation :
A
Number of Positions :
11
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Nickel
Contact Finish - Mating :
GOLD (50)
Connector Type :
Plug Housing
Shielded
Housing Color :
Shell Size, MIL :
F
Type :
For Female Sockets
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Coupling Nut, Firewall Usage, Self Locking
MIL Conformance :
yes
Contact Size :
16
Datasheets
D38999/26SF11BA
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Nickel 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26SF11BA Overview
D38999/26SF11BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26SF11BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26SF11BA Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT