D38999/26SE26PN
Mfr.Part #
D38999/26SE26PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 26POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
1 (Unlimited)
Plating :
Stainless Steel
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Nickel
REACH SVHC :
No SVHC
Pbfree Code :
No
Color :
Silver
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Feature :
Coupling Nut, Firewall Usage
Bulk
Mixed Contacts :
No
Shell Size, MIL :
E
Backshell Type :
Solid
Number of Positions :
26
Empty Shell :
DIN Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Total Number of Contacts :
26
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Filter Feature :
Ratings :
Environment Resistant
Radiation Hardening :
Body Material :
Mount :
Cable, Free Hanging
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
IEC Conformance :
HTS Code :
Free Hanging (In-Line)
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Current Rating :
7.5A
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size - Insert :
Contact Gender :
Male
Datasheets
D38999/26SE26PN
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26SE26PN Overview
D38999/26SE26PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26SE26PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26SE26PN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER