D38999/26SD19PNL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26SD19PNL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26SD19PNL
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Plug Housing
IEC Conformance :
No
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Empty Shell :
yes
Shell Finish :
Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Note :
Contacts Not Included
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FIRE/MOISTURE RESISTANT
Published :
Contact Size :
20
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Size - Insert :
Orientation :
N (Normal)
Contact Plating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Option :
GENERAL PURPOSE
Housing Color :
Silver
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
19
Contact Type :
Crimp
Shell Size, MIL :
D
Filter Feature :
No
Shell Material :
Stainless Steel
Feature :
Coupling Nut, Firewall Usage, Self Locking
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e4
Total Number of Contacts :
19
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Bulk
Military Standard :
MIL-DTL-38999
DIN Conformance :
Gender :
Male
Body Material :
Stainless Steel
Type :
For Male Pins
Datasheets
D38999/26SD19PNL
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26SD19PN-LC Overview
D38999/26SD19PN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26SD19PN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26SD19PN-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT