D38999/26SD15SN
Mfr.Part #
D38999/26SD15SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26SD15SN
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Empty Shell :
No
Shell Material :
Stainless Steel
Plating :
Nickel, Stainless Steel
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Packaging :
Bulk
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
HTS Code :
Body Material :
Stainless Steel
Pbfree Code :
No
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Termination :
Crimp
JESD-609 Code :
e4
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Option :
GENERAL PURPOSE
Total Number of Contacts :
15
Filter Feature :
Feature :
Coupling Nut, Firewall Usage
Color :
Silver
Contact Gender :
FEMALE
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
Environment Resistant
Mixed Contacts :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
Number of Positions :
15
IEC Conformance :
Shell Size, MIL :
D
Orientation :
N (Normal)
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FIRE/MOISTURE RESISTANT
ECCN Code :
EAR99
DIN Conformance :
Current Rating :
13A
Shell Finish :
Nickel
Radiation Hardening :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
MIL Conformance :
yes
Shell Size - Insert :
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Length :
31.34mm
Mount :
Cable, Free Hanging
Datasheets
D38999/26SD15SN
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26SD15SN Overview
D38999/26SD15SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26SD15SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26SD15SN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT