D38999/26MJ61SN
Mfr.Part #
D38999/26MJ61SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 61C 61#20 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Ratings :
Environment Resistant
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shielding :
Shielded
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
No
Fastening Type :
Threaded
Total Number of Contacts :
61
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Gender :
FEMALE
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Free Hanging
Shell Material :
Composite
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
DIN Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Current Rating :
7.5A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size, MIL :
J
Backshell Type :
Solid
Option :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Pbfree Code :
yes
Feature :
Coupling Nut
Number of Positions :
61
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Nickel
Factory Lead Time :
24 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Empty Shell :
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Filter Feature :
Mixed Contacts :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/26MJ61SN
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26MJ61SN Overview
D38999/26MJ61SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MJ61SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MJ61SN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER