D38999/26MJ61PE
Mfr.Part #
D38999/26MJ61PE
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 61POS GOLD CRIMP
Stock
13
In Stock :
13
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shell Size, MIL :
J
Plating :
Electroless Nickel
Backshell Type :
Solid
Ratings :
Environment Resistant
HTS Code :
Termination :
Crimp
Empty Shell :
No
Orientation :
E
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Material :
Composite
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
JESD-609 Code :
e4
Packaging :
Bulk
Mount :
Free Hanging
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Positions :
61
DIN Conformance :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Style :
Pin
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
25-61
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Color :
Silver
Body Plating :
Total Number of Contacts :
61
Pbfree Code :
Published :
2006
Filter Feature :
Mixed Contacts :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
Unknown
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Gender :
Male
Factory Lead Time :
12 Weeks
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/26MJ61PE
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk E Threaded
D38999/26MJ61PE Overview
D38999/26MJ61PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ61PE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ61PE Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER