D38999/26MJ61PB
Mfr.Part #
D38999/26MJ61PB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG MALE 61POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Threaded
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Electroless Nickel
Body Material :
Aluminium
Contact Style :
Pin
ECCN Code :
EAR99
Empty Shell :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Connector Type :
Plug, Male Pins
yes
Contact Gender :
Male
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
JESD-609 Code :
e4
Feature :
Coupling Nut
Color :
Silver
Published :
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
HTS Code :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Plating :
Electroless Nickel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating :
7.5A
Orientation :
B
Datasheets
D38999/26MJ61PB
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded