D38999/26MJ61PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ61PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 61C 61#20 PIN PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Composite
Feature :
Coupling Nut
Pbfree Code :
No
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
No
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Electroless Nickel
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Current Rating :
7.5A
DIN Conformance :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size, MIL :
J
Ratings :
Environment Resistant
Contact Style :
Pin
Filter Feature :
Mount :
Free Hanging
REACH SVHC :
No SVHC
Connector Type :
Plug, Male Pins
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
MIL Conformance :
yes
Plating :
Electroless Nickel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Empty Shell :
Number of Positions :
61
Option :
GENERAL PURPOSE
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Military Standard :
MIL-DTL-38999
HTS Code :
Orientation :
B
JESD-609 Code :
e4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
61
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Gender :
Male
Color :
Silver
Mixed Contacts :
Packaging :
Bulk
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
ECCN Code :
EAR99
Backshell Type :
Solid
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
D38999/26MJ61PB
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
D38999/26MJ61PB Overview
D38999/26MJ61PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ61PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ61PB Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER