D38999/26MJ61JN
Mfr.Part #
D38999/26MJ61JN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 61POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Nickel
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Crimp
Current Rating :
7.5A
Orientation :
N (Normal)
Feature :
Coupling Nut
Operating Temperature :
-65°C~200°C
1 (Unlimited)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Factory Lead Time :
24 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
IEC Conformance :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Datasheets
D38999/26MJ61JN
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded