D38999/26MJ61JD
Mfr.Part #
D38999/26MJ61JD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG FMALE 61POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Crimp
Color :
Silver
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Factory Lead Time :
12 Weeks
JESD-609 Code :
e4
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Positions :
61
Gender :
Male
Shell Size - Insert :
Mixed Contacts :
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
D
Shell Finish :
Electroless Nickel
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Published :
Datasheets
D38999/26MJ61JD
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk D Threaded
D38999/26MJ61JD Overview
D38999/26MJ61JD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ61JD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ61JD Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER