D38999/26MJ61JA
Mfr.Part #
D38999/26MJ61JA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG FMALE 61POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Color :
Silver
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
JESD-609 Code :
e4
Pbfree Code :
REACH SVHC :
No SVHC
Applications :
Aviation, Marine, Military
Gender :
FEMALE
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Published :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Electroless Nickel
Orientation :
A
Radiation Hardening :
Environment Resistant
Body Material :
Aluminium, Composite
Mount :
Cable, Free Hanging
Datasheets
D38999/26MJ61JA
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MJ61JA Overview
D38999/26MJ61JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ61JA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ61JA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER