D38999/26MJ61HN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ61HN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 61POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
IEC Conformance :
No
DIN Conformance :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
MIL Conformance :
yes
Pbfree Code :
yes
Shell Material :
Composite
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
24 Weeks
Applications :
Aviation, Marine, Military
Option :
GENERAL PURPOSE
Total Number of Contacts :
61
Number of Positions :
61
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Termination :
Crimp
Mixed Contacts :
Feature :
Coupling Nut
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
J
Current Rating :
7.5A
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Size - Insert :
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mount :
Free Hanging
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Empty Shell :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Backshell Type :
Solid
Ratings :
Environment Resistant
Filter Feature :
Datasheets
D38999/26MJ61HN
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26MJ61HN Overview
D38999/26MJ61HN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MJ61HN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MJ61HN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER