D38999/26MJ61HN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ61HN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 61C 61#20 PIN PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Composite
Shell Size, MIL :
J
Feature :
Coupling Nut
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Mixed Contacts :
No
Connector Type :
Plug, Male Pins
Factory Lead Time :
24 Weeks
Pbfree Code :
yes
Insert Material :
Thermoplastic
Current Rating :
7.5A
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Filter Feature :
No
DIN Conformance :
Number of Positions :
61
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
IEC Conformance :
Shell Finish :
Nickel
Empty Shell :
Backshell Type :
Solid
Packaging :
Bulk
Mount :
Free Hanging
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Ratings :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
61
Orientation :
N (Normal)
Option :
GENERAL PURPOSE
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
D38999/26MJ61HN
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26MJ61HN Overview
D38999/26MJ61HN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MJ61HN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MJ61HN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER