D38999/26MJ61HD
Mfr.Part #
D38999/26MJ61HD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MJ61HD
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
CABLE
Orientation :
D
IEC Conformance :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Shell Finish :
Electroless Nickel
JESD-609 Code :
e4
Mixed Contacts :
No
DIN Conformance :
Termination :
Filter Feature :
Length :
31.34mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
25-61
Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
61
Total Number of Contacts :
61
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Gender :
Male
1 (Unlimited)
Published :
2001
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Feature :
Coupling Nut
Plating :
Electroless Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Radiation Hardening :
Free Hanging (In-Line)
Pbfree Code :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
D38999/26MJ61HD
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk D Threaded
D38999/26MJ61HD Overview
D38999/26MJ61HD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ61HD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ61HD Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER