D38999/26MJ61HA
Mfr.Part #
D38999/26MJ61HA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 61C 61#20 PIN PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Filter Feature :
No
Termination :
Number of Positions :
61
Mount :
Free Hanging
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
61
Contact Material :
COPPER ALLOY
Composite
Insert Material :
Thermoplastic
Mixed Contacts :
No
Feature :
Coupling Nut
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Backshell Type :
Solid
J
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Finish :
Nickel
Current Rating :
7.5A
Factory Lead Time :
24 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Packaging :
Bulk
Ratings :
Orientation :
A
Free Hanging (In-Line)
Pbfree Code :
yes
Applications :
Aviation, Marine, Military
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/26MJ61HA
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MJ61HA Overview
D38999/26MJ61HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MJ61HA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MJ61HA Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER