D38999/26MJ61BA
Mfr.Part #
D38999/26MJ61BA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 61C 61#20 SKT PLUG
Stock
15
In Stock :
15
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Published :
2001
Orientation :
A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Composite
Note :
Contacts Not Included
Total Number of Contacts :
61
yes
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Pbfree Code :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
20
DIN Conformance :
No
Gender :
Male
Shell Size - Insert :
25-61
Shell Finish :
Electroless Nickel
Number of Positions :
61
Connector Type :
Plug Housing
Contact Shape :
Circular
JESD-609 Code :
e4
Housing Color :
Silver
Filter Feature :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
IEC Conformance :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Type :
For Female Sockets
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
GOLD (50)
Datasheets
D38999/26MJ61BA
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 61 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MJ61BA Overview
D38999/26MJ61BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ61BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ61BA Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT