D38999/26MJ43SA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ43SA-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLG HSG FMALE 43POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Total Number of Contacts :
43
Ingress Protection :
Environment Resistant
Empty Shell :
yes
Number of Positions :
43
Filter Feature :
No
Packaging :
Bulk
Type :
For Female Sockets
Shell Material :
Composite
Contact Size :
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Shielded
Gender :
Male
Body Plating :
Electroless Nickel
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
No
Shell Size, MIL :
J
Orientation :
A
Insert Material :
Plastic
Feature :
Coupling Nut
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
Housing Color :
Silver
Connector Type :
Plug Housing
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Contact Plating :
Gold
Published :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
REACH SVHC :
Unknown
Note :
Contacts Not Included
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 43 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
D38999/26MJ43SA-LC Overview
D38999/26MJ43SA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/26MJ43SA-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26MJ43SA-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT