D38999/26MJ43PB
Mfr.Part #
D38999/26MJ43PB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG MALE 43POS GOLD CRIMP
Stock
7
In Stock :
7
Manufacturer :
Shell Finish :
Nickel
Shell Size - Insert :
25-43
Empty Shell :
No
Insert Material :
Thermoplastic
Gold
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
43
Option :
GENERAL PURPOSE
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Factory Lead Time :
24 Weeks
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type :
Plug, Male Pins
Orientation :
B
IEC Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Feature :
Coupling Nut
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Reach Compliance Code :
not_compliant
Datasheets
D38999/26MJ43PB
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 43 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded