D38999/26MJ43JN
Mfr.Part #
D38999/26MJ43JN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 43POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Feature :
Coupling Nut
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shell Finish :
Nickel
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
MIL Conformance :
yes
Insert Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Backshell Type :
Solid
Reach Compliance Code :
not_compliant
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mixed Contacts :
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Datasheets
D38999/26MJ43JN
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 43 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded