D38999/26MJ43JE
Mfr.Part #
D38999/26MJ43JE
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 43POS GOLD CRIMP
Stock
13
In Stock :
13
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Shell Finish :
Nickel
No
Insert Material :
Thermoplastic
Orientation :
E
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
25-43
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Feature :
Coupling Nut
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Reach Compliance Code :
not_compliant
Filter Feature :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Pbfree Code :
yes
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Factory Lead Time :
24 Weeks
Datasheets
D38999/26MJ43JE
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 43 Positions Crimp Gold Nickel Bulk E Threaded
D38999/26MJ43JE Overview
D38999/26MJ43JE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MJ43JE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MJ43JE Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER