D38999/26MJ43JC
Mfr.Part #
D38999/26MJ43JC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 43POS GOLD CRIMP
Stock
27
In Stock :
27
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature :
-65°C~200°C
IEC Conformance :
COPPER ALLOY
HTS Code :
Filter Feature :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Published :
2001
Connector Type :
Plug, Female Sockets
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Free Hanging
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
Total Number of Contacts :
43
Shell Size, MIL :
J
Empty Shell :
Ratings :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
Backshell Type :
Solid
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Color :
Silver
Shell Finish :
Electroless Nickel
Pbfree Code :
Mixed Contacts :
DIN Conformance :
Orientation :
C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
43
Shell Size - Insert :
25-43
Termination :
Crimp
Gender :
Male
JESD-609 Code :
e4
Datasheets
D38999/26MJ43JC
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 43 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MJ43JC Overview
D38999/26MJ43JC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ43JC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ43JC Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER