D38999/26MJ43JC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ43JC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MJ43JC
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
43
Shielding :
Shielded
MIL Conformance :
yes
HTS Code :
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Published :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Silver
JESD-609 Code :
e4
Option :
GENERAL PURPOSE
Mixed Contacts :
No
Shell Size - Insert :
Shell Size, MIL :
J
Total Number of Contacts :
43
DIN Conformance :
No
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Crimp
Orientation :
C
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Gender :
Male
Pbfree Code :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Empty Shell :
ECCN Code :
EAR99
Shell Finish :
Electroless Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
IEC Conformance :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
Environment Resistant
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Filter Feature :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Composite
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mount :
Free Hanging
Backshell Type :
Solid
Datasheets
D38999/26MJ43JC
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 43 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MJ43JC Overview
D38999/26MJ43JC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ43JC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ43JC Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER