D38999/26MJ37PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ37PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 37POS GOLD CRIMP
Stock
70
In Stock :
70
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Length :
31.34mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size, MIL :
J
Contact Plating :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Max Operating Temperature :
200°C
Plating :
Electroless Nickel
Number of Positions :
37
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Size - Insert :
25-37
Gender :
Male
Ratings :
Environment Resistant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Contacts :
37
Contact Style :
Pin
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
Composite
Mount :
Cable, Free Hanging
Shell Finish :
Electroless Nickel
Termination :
Crimp
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-65°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shielding :
Shielded
Orientation :
N (Normal)
Color :
Silver
Body Material :
Aluminium
Applications :
Aviation, Marine, Military
Published :
2009
Datasheets
D38999/26MJ37PN
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26MJ37PN Overview
D38999/26MJ37PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ37PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ37PN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER