D38999/26MJ37PA
Mfr.Part #
D38999/26MJ37PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MJ37PA
Stock
13
In Stock :
13
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Positions :
37
Orientation :
A
Shell Finish :
Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Insert Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Coupling Nut
Shell Size - Insert :
25-37
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Current Rating (Amps) :
13A
Datasheets
D38999/26MJ37PA
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MJ37PA Overview
D38999/26MJ37PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MJ37PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MJ37PA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER