D38999/26MJ37BN
Mfr.Part #
D38999/26MJ37BN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 37C 37#16 SKT PLUG
Stock
217
In Stock :
217
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Plug Housing
Shell Size, MIL :
J
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Electroless Nickel
Free Hanging (In-Line)
Body Material :
Aluminium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Contacts :
37
Housing Color :
Silver
Type :
For Female Sockets
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
25-37
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Circular
Termination :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Shielded
Contact Material :
Copper
Published :
2011
Gender :
Male
Contact Plating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Size :
16
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
37
Datasheets
D38999/26MJ37BN
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 37 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MJ37BN Overview
D38999/26MJ37BN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ37BN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ37BN Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT