D38999/26MJ37BB
Mfr.Part #
D38999/26MJ37BB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Plug Housing
Number of Contacts :
37
Contact Type :
Crimp
Factory Lead Time :
12 Weeks
Housing Color :
Silver
Ingress Protection :
Environment Resistant
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Finish :
Electroless Nickel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Type :
Threaded
Note :
Contacts Not Included
Gender :
FEMALE
Published :
Number of Positions :
37
Number of Pins :
Packaging :
Bulk
Type :
For Female Sockets
Contact Shape :
Circular
Body Material :
Composite
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
B
Contact Size :
16
Contact Plating :
Gold
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Body Plating :
Electroless Nickel
Shell Size - Insert :
REACH SVHC :
Unknown
Datasheets
D38999/26MJ37BB
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 37 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MJ37BB Overview
The packaging contains Plug Housing.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It shares a number of benefits with other For Female Sockets products.Operating the device, it is possible to maintain Coupling Nut, Self Locking.A 37 pin is provided on the device.
D38999/26MJ37BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ37BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ37BB Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT