D38999/26MJ29SN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29SN-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLG HSG FMALE 29POS INLINE
Stock
50
In Stock :
50
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Ingress Protection :
Environment Resistant
Empty Shell :
yes
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
yes
Feature :
Coupling Nut
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
2008
IEC Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Size :
16
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Type :
Crimp
REACH SVHC :
No SVHC
Insert Material :
Plastic
Shell Size - Insert :
25-29
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Electroless Nickel
DIN Conformance :
Number of Positions :
29
Contact Plating :
Gold
Type :
For Female Sockets
Shell Size, MIL :
J
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Total Number of Contacts :
29
Housing Color :
Silver
Orientation :
N (Normal)
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Plug Housing
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Material :
Composite
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
D38999/26MJ29SN-LC Overview
D38999/26MJ29SN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/26MJ29SN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26MJ29SN-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT