D38999/26MJ29SN
Mfr.Part #
D38999/26MJ29SN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
239
In Stock :
239
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
JESD-609 Code :
e4
ECCN Code :
EAR99
Shielded
Current Rating :
13A
MIL Conformance :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Total Number of Contacts :
Threaded
IEC Conformance :
No
Empty Shell :
No
Filter Feature :
Radiation Hardening :
Mount :
Cable, Free Hanging
Shell Size, MIL :
J
DIN Conformance :
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
25-29
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Size :
16
Feature :
Coupling Nut
Shell Material :
Composite
Contact Style :
Socket
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Bulk
Termination :
Crimp
REACH SVHC :
No SVHC
Plating :
Electroless Nickel
Orientation :
N (Normal)
HTS Code :
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Published :
2006
Backshell Type :
Solid
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mixed Contacts :
Number of Positions :
29
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Quantities :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Gender :
FEMALE
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Silver
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Datasheets
D38999/26MJ29SN
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26MJ29SN Overview
D38999/26MJ29SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ29SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ29SN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER