D38999/26MJ29SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG FMALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
239
In Stock :
239
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Type :
Solid
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Total Number of Contacts :
29
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shell Material :
Composite
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
25-29
Color :
Silver
Contact Quantities :
29
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Plating :
Electroless Nickel
Number of Positions :
MIL Conformance :
yes
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Cable, Free Hanging
Ingress Protection :
Environment Resistant
HTS Code :
Feature :
Coupling Nut
Fastening Type :
Threaded
Mixed Contacts :
No
Military Standard :
MIL-DTL-38999
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating :
13A
Empty Shell :
No
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
IEC Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Size, MIL :
J
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Gender :
FEMALE
Pbfree Code :
Orientation :
N (Normal)
Contact Style :
Socket
Published :
2006
Connector Type :
Plug, Female Sockets
JESD-609 Code :
e4
Contact Size :
16
Filter Feature :
DIN Conformance :
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
D38999/26MJ29SN
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26MJ29SN Overview
D38999/26MJ29SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ29SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ29SN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER