D38999/26MJ29SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MJ29SN
Stock
239
In Stock :
239
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Quantities :
29
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Finish :
Electroless Nickel
Plating :
Electroless Nickel
DIN Conformance :
No
Shielding :
Shielded
Orientation :
N (Normal)
Current Rating :
13A
Ingress Protection :
Environment Resistant
Pbfree Code :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
2006
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Style :
Socket
Shell Size - Insert :
25-29
Filter Feature :
Color :
Silver
Ratings :
Environment Resistant
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Military Standard :
MIL-DTL-38999
JESD-609 Code :
e4
MIL Conformance :
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Fastening Type :
Threaded
Shell Size, MIL :
J
Radiation Hardening :
Shell Material :
Composite
Termination :
Crimp
Feature :
Coupling Nut
Contact Size :
16
Number of Positions :
29
Mixed Contacts :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Cable, Free Hanging
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Backshell Type :
Solid
Total Number of Contacts :
Contact Gender :
FEMALE
Empty Shell :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
D38999/26MJ29SN
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26MJ29SN Overview
D38999/26MJ29SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ29SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ29SN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER