D38999/26MJ29SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 29C 29#16 SKT PLUG
Stock
239
In Stock :
239
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Size :
16
Orientation :
N (Normal)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
29
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Mixed Contacts :
No
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Published :
2006
Option :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
Environment Resistant
Pbfree Code :
No
Current Rating :
13A
Contact Quantities :
29
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shell Size - Insert :
25-29
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Color :
Silver
REACH SVHC :
No SVHC
DIN Conformance :
Termination :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Fastening Type :
Threaded
Total Number of Contacts :
Shell Size, MIL :
J
Plating :
Electroless Nickel
Contact Gender :
FEMALE
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Style :
Socket
Shell Material :
Composite
HTS Code :
MIL Conformance :
yes
Contact Material :
COPPER ALLOY
Filter Feature :
IEC Conformance :
Shielding :
Shielded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Radiation Hardening :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Feature :
Coupling Nut
Mount :
Cable, Free Hanging
Packaging :
Bulk
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
JESD-609 Code :
e4
Backshell Type :
Solid
Empty Shell :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
D38999/26MJ29SN
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26MJ29SN Overview
D38999/26MJ29SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ29SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ29SN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER