D38999/26MJ29SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29SN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
239
In Stock :
239
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Type :
Solid
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mixed Contacts :
No
Published :
2006
Contact Style :
Socket
Shell Size, MIL :
J
Contact Gender :
FEMALE
Fastening Type :
Threaded
Feature :
Coupling Nut
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Color :
Silver
Filter Feature :
No
IEC Conformance :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Size :
16
HTS Code :
Radiation Hardening :
Total Number of Contacts :
29
Ingress Protection :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Shell Material :
Composite
Plating :
Electroless Nickel
Pbfree Code :
Orientation :
N (Normal)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
JESD-609 Code :
e4
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Positions :
29
Contact Quantities :
Mount :
Cable, Free Hanging
Shell Size - Insert :
25-29
Ratings :
Environment Resistant
ECCN Code :
EAR99
Current Rating :
13A
Shell Finish :
Electroless Nickel
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-65°C~200°C
DIN Conformance :
Empty Shell :
REACH SVHC :
No SVHC
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
D38999/26MJ29SN
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded